>

Przepisy

Z MIODU

Wzmacniająca kuracja miodowa

Jedną łyżkę miodu rozpuścić w szklance z letnią przegotowaną wodą. Napój pozostawić na 10 do 12 godzin (ten czas jest potrzebny do aktywizacji zawartych w miodzie substancji). Tak przygotowany napój pijemy na czczo pół godziny przed posiłkiem.
Do smaku można dodać plasterek cytryny. Czas trwania kuracji dwa miesiące, przerwa jeden miesiąc i znów powtórzyć zażywanie miodu. Zastosowanie: ogólnie poprawia samopoczucie.

Uporczywy kaszel

1. Ćwierć kilograma miodu podgrzać do stanu płynnego w naczyniu zanurzonym w garnku z wodą. Dodać 50 g zmielonego czarnego pieprzu i tyle samo zmielonego siemienia lnianego oraz proszek z 1 gałki muszkatołowej. Wszystkie te składniki dokładnie wymieszać z miodem, aż powstanie jednolita masa. Po odstaniu zlać do słoików. Zażywać rano i wieczorem na pusty żołądek niewielką ilość, wielości zielonego groszku. Nie połykać, tylko ssać!

2. Ćwierć kilograma miodu podgrzać do stanu płynnego. Dodać 50 g sproszkowanych nasion lnu, 10 g anyżku oraz 10 g zmielonego imbiru. Dokładnie wymieszać. Przy silnym kaszlu zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

3. Obrać l/2 kg cebuli, drobno pokroić. Dodać 1 łyżkę rozdrobnionych nasion anyżku, łyżkę siemienia lnianego i zalać 1 litrem wody. Gotować na małym ogniu ok. 20 minut, po czym dodać 3-4 łyżki miodu oraz 1 łyżkę ziela podbiału i 1 łyżkę liści i kwiatu lebiodki pospolitej. Wszystko gotować jeszcze przez 10 minut. Po przestygnięciu odcedzić. Zażywać po pół łyżeczki 3 razy dziennie na 20 minut przed posiłkiem.

4. Kilkanaście ząbków drobno pokrojonego czosnku (ok. 1/8 szklanki) zmieszać z 1/2 szklanki również drobno pokrojonej cebuli. Do tego dodać 1/4 szklanki miodu lekko podgrzanego do stanu płynnego. Tak przygotowaną miazgę włożyć do słoika i szczelnie przykryć. Podawać po 1-2 łyżeczki co 2-3 godziny, a uporczywy kaszel powinien ustąpić.

5. Ćwierć kilograma miodu wymieszać z 50 g sproszkowanych liści mięty pieprzowej. Zażywać po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

6. Na szklankę przegotowanego mleka 1-2 łyżeczki miodu. Pić łykami, nie spiesząc się.

Skleroza

Szklankę soku z utartej na drobno cebuli wymieszać ze szklanką miodu. Zażywać po łyżeczce 3 razy dziennie przed jedzeniem lub 2-3 godziny po posiłku.

Bezsenność

Przed snem wypić szklankę ciepłej wody z rozpuszczoną w niej łyżką miodu, który jest uznanym środkiem nasennym.

Na wzmocnienie serca

1. Ćwierć kilograma cytryn wraz ze skórką, wcześniej dobrze umytych, i ćwierć kilograma fig mielemy i dodajemy do tego ćwierć kilograma podgrzanego miodu. Dodajemy jeszcze kieliszek rumu i całość dokładnie mieszamy. Dawkowanie: po 1 łyżeczce po obiedzie i po kolacji.

2. Obrać 1/2 kg cebuli dymki i pokroić na duże plastry, dodać 1/2 kg miodu i rozgotować. Spożywać 20 minut przed jedzeniem 2-3 razy dziennie po 1 łyżce.

Na ogólne wzmocnienie organizmu

Podgrzać pół kg miodu do stanu płynnego (najlepiej w drugim, większym naczyniu z wodą). Do tego dodać porcję 20-25 sztuk migdałów i tyleż zielonych liści pelargonii, które należy wcześniej rozdrobnić i stłuc na miazgę. Ponadto dodać 3 dorodne i dobrze oczyszczone cytryny ze skórką, które należy pokroić, usunąć pestki i zmielić. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Spożywać po jednej łyżce 2-3 razy dziennie, na kilkanaście minut przed jedzeniem.

Z PROPOLISU

Nalewka z kitu (propolisu) pszczelego

0,5 litra spirytusu 95%
5 deko kitu pszczelego

Składniki dokładnie wymieszać i wlać do butelki z ciemnego szkła, pozostawić na trzydzieści dni (raz na tydzień wstrząsnąć). Po trzydziestu dniach płyn (bez fusów) zlać. Pozostałe fusy można zalać wrzącą wodą i używać do przemywania ran trudno gojących (można oryginalnym płynem), podawać do spożycia około 30-40 kropel na cukier dwa razy dziennie. Zastosowanie: poprawia wzrok, leczy stany zapalne jelit, regeneruje tkankę kostną i chrzęstną, łagodzi stany nerwowe, wzmacnia organizm, poprawia pamięć, sprawność fizyczną i umysłową, leczy astmę i choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, szybko poprawia stan rekonwalescentów ponadto zawarty w kicie aminokwas siarkowy wzmacnia porost włosów.

Maść propolisowa

5% maść propolisową do użytku zewnętrznego uzyskuje się poprzez odparowanie 50ml wyciągu propolisowego do konsystencji półpłynnej, wstawiając zawartość do naczynia z gorącą wodą o temperaturze do 60°C. Zagęszczony wyciąg w ilości 5g miesza się z 95g wazeliny lub lanoliny i maść jest gotowa do użytku.
Zastosowanie: trudno gojące się rany, odparzenia, odleżyny, odmrożenia, grzybica, łuszczyca.

Wrzody żołądka i dwunastnicy

10 g rozdrobnionego propolisu mieszamy ze 100 g rozgrzanego masła śmietankowego. Wyodrębniamy go podgrzewając mieszankę przez 5-10 minut, nie dopuszczając do jej wrzenia, a następnie filtrujemy. Masło propolisowe zażywamy po łyżeczce w podgrzanym mleku 3 razy dziennie na 1-1,5 godziny przed posiłkiem przez 18-20 dni.

Gruźlica i choroby płuc

Dawkujemy 2-3 razy dziennie po 10-15 g masła propolisowego na 1-1,5 godziny przed posiłkiem. W przypadku gruźlicy leczenie propolisem
kontynuować od 4 do 10 miesięcy.

Prostata

Propolis sprzyja leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego (prostaty) dzięki swym właściwościom bakteriobójczym i regeneracyjnym. Stosuje się czopki z wyciągu propolisu otrzymanego drogą wyparowania (40g propolisu i 200 mg 96-procentowego spirytusu). Zawartość czopków: 0,1 g wyciągu propolisu i 2 g masła kakaowego. Czopki stosujemy codziennie wieczorem przez 30 dni i powtarzamy 2-3 razy z 1-2 miesięcznymi przerwami.

Nieżyt nosa, oskrzeli i tchawicy

We wszystkich tych przypadkach wskazane jest stosowanie inhalacji propolisem. W warunkach domowych stosujemy ją przez 15 minut rano lub wieczorem. 60 g propolisu i 40 g wosku pszczelego umieszczamy w aluminiowym kubku o pojemności 300 mg i wstawiamy go do większego naczynia z wrzącą wodą. Gdy wosk i propolis rozpuszczą się, a jego fitoncydy zaczną się unosić wraz z parą, pochylamy nad naczyniem głowę przykrytą ręcznikiem i wdychamy leczniczą parę.

Zapalenie ucha środkowego

Przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego ze względu na ewentualność komplikacji może doprowadzić do utraty słuchu. Wskazane jest stosowanie 30-procentowego roztworu propolisu na 70-procentowym spirytusie. Cierpiący na zapalenie ucha środkowego,
po starannym oczyszczeniu ucha z ropy, wprowadzają do przewodu słuchowego zmoczone w roztworze propolisu sączki z gazy, przyciskając je ściśle do błony bębenka. Zabieg ten powtarzamy następnego dnia i kontynuujemy przez 10-15 dni. Skuteczność zabiegu potwierdzi suchość powierzchni ucha w miesiąc po jego zakończeniu.

Z WOSKU

Pasta do podłogi

250ml terpentyny
70g wosku

Do butelki z terpentyną dodajemy utarty na tarce wosk, korkujemy i odstawiamy na tydzień (często potrząsając butelką). Po tygodniu wosk się rozpuści i jest gotowy do użytku. Konsystencja powinna być mazista, jeżeli jest za gęsta dodać terpentyny, jeśli zbyt płynna dodać wosku.
Zastosowanie: do konserwacji podłogi, boazerii i wszelkiego rodzaju drzewa.

 

Przed zastosowaniem przepisów skonsultuj się z lekarzem !!!

 

© Form Dream 2015